Jak prać ubranka dla noworodka

ubranka niemowlaka

Przygotowania do przywitania maluszka na świecie zazwyczaj zaczynają się na długo przed porodem. Młodzi rodzice robią wszystko, by pierwsze dni spędzone z dzieckiem były choć trochę łatwiejsze, niż zwykło się mówić. Jedną z czynności, która przy pierwszym dziecku sprawia najwięcej przyjemności jest pranie i prasowanie malutkich ubranek. Często jednak zanim do tego przystąpią, zastanawiają się jak zrobić to najlepiej, by nie zaszkodzić maluszkowi, a jednocześnie mieć zapas czystych i pięknie pachnących ubranek.

Kiedy i jak często prać ubranka dla noworodka?

Nie ma znaczenia, czy posiadamy rzeczy nowe, czy używane – każde należy porządnie wyprać przed dopuszczeniem ich do kontaktu ze skórą noworodka. Nie wiemy kto dotykał tych rzeczy, a skóra maluszka nie wytworzyła jeszcze mechanizmów obronnych, wobec czego zdecydowanie bardziej narażona jest na podrażnienia i infekcje. Prać należy często, ponieważ choć ubranko wydaje się na pierwszy rzut oka czyste – niekoniecznie takie jest. We włóknach znajdują się ogromne ilości niewidocznych dla oka bakterii, grzybów i innych zanieczyszczeń.

Należy pamiętać, by nie używać nadmiernej ilości środków piorących i stosować się do zaleceń producenta. Uchroni nas to przed ryzykiem niedokładnego wypłukania podczas prania i ewentualnego podrażnienia delikatnej skóry dziecka.

pranie ubranek niemowlaka
pranie ubranek niemowlaka

Jak prać ubranka dla noworodka – żelazne zasady

  • Temperatura – stanowi najważniejszy czynnik, o który powinniśmy zadbać. Ubranka i inne niezbędne rzeczy przygotowane dla noworodka należy prać w temperaturze nie niższej niż 60 stopni Celsjusza. W przypadku bielizny i pościeli, warto prać je w temperaturze 90 stopni.
  • Proszek / płyn do prania – powinien być delikatny i z jak najbardziej naturalnym składem. Można używać produktów dedykowanych do prania dziecięcego, jednak nie jest to konieczne. Kierując się składem używanego produktu warto zwrócić uwagę, by nie podrażniał on delikatniej skóry maluszka. Należy pamiętać także, by wszystkie prane przedmioty dla dziecka dobrze i dokładnie wypłukać oraz odwirować.
  • Płyn do płukania – ogólnie rzecz biorąc warto zrezygnować z używania płynu do płukania tkanin, chyba, że użyjemy specjalnego płynu do płukania przeznaczonego dla dzieci.

Jak długo prać ubranka dla noworodka z zachowaniem szczególnej ostrożności?

Zalecenia IMiD (Instytutu Matki i Dziecka) wskazują, by dbać o jakość środków do prania do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia. Warto jednak kierować się własnymi obserwacjami i skrócić ten czas odpowiednio jeśli na skórze dziecka nie pojawiają się podrażnienia. Używanie hipoalergicznych środków nie powinno być u zdrowych dzieci przeciągane w nieskończoność, gdyż w wieku dwóch – trzech lat skóra dziecka nabiera większej odporności. Jest to odpowiedni moment do zmiany detergentu na ten używany przez dorosłych. Nie zapominajmy jednak o ciągłej obserwacji kondycji skóry dziecka!

Czy prasowanie ubranek ma sens?

Z pewnością tak! Wysoka temperatura usuwa bakterie, dlatego też warto wyprasować chociaż ubranka na pierwsze dni / tygodnie życia maluszka, co uchroni go przed powstawaniem infekcji i podrażnień.

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*