Jak uszyć czapkę dla dziecka z dresówki?

szycie czapki z dresówki dla dziecka

Każdy maluch powinien mieć w swojej garderobie co najmniej kilka rodzajów czapek. Poza klasyczną, ciepłą czapką zimową niewątpliwie przyda mu się bardziej cienka i lekka czapeczka uszyta z dresówki. Idealnie sprawdzi się w te miesiące, kiedy temperatury nie są zbyt niskie, jednak potrzebna jest dodatkowa warstwa ciepła. Chociaż najróżniejsze sklepy z odzieżą niemowlęcą mają w swej ofercie czapki z dresówki, warto spróbować uszyć ją samodzielnie. Jej krój jest wyjątkowo prosty, dlatego nie powinno to stanowić wyzwania nawet dla początkujących. Jak uszyć czapkę dla dziecka z dresówki?

Czapka dla dziecka z dresówki – jakie zalety ma ten materiał?

Dresówka to potoczna nazwa dzianiny dresowej. W jej składzie znajdziemy przede wszystkim bawełnę, a często także niewielką ilość syntetycznych dodatków- lycry, poliestru czy elastanu. Dzięki temu materiał jest wyjątkowo miły w dotyku i komfortowy dla skóry, a przy tym elastyczny. Chociaż istnieją różne rodzaje dzianiny dresowej, do szycia ubranek niemowlęcych zazwyczaj używana jest dresówka pętelkowa. Jedna strona materiału jest całkowicie gładka, a na drugiej występują drobne pętelki. Taka struktura powoduje, że materiał jest bardzo przyjemny dla ciała i zapewnia komfort termiczny.

czapka dla dziecka z dresówki
Czapka dla dziecka z dresówki

Co jest potrzebne, by uszyć czapkę dla dziecka z dresówki?

Aby dowiedzieć się, jak uszyć czapkę dla dziecka z dresówki, należy najpierw ustalić, co w ogóle jest potrzebne do sprawnego wykonania tej czynności. Przede wszystkim będziemy potrzebowali odpowiedniej ilości materiału- osobnego na część zewnętrzną i osobnego na wewnętrzną. Oczywiście, wymiary czapeczki należy dostosować do obwodu główki jej przyszłego właściciela. Na czapkę dla 1-2 rocznego dziecka spokojnie wystarczy nam 30 cm bieżących obu kawałków dzianiny. Co jeszcze jest potrzebne, by uszyć czapkę dla dziecka z dresówki? Koniecznie zaopatrzmy się w następujące przedmioty:

  • ołówek lub mydełko krawieckie,
  • nożyce krawieckie,
  • papier do szablonu,
  • zestaw szpilek,
  • igła do dzianin,
  • overlock lub maszyna wieloczynnościowa.

Jeżeli szukasz ręcznie robionych czapek dla swojego dziecka lub niemowlęcia, koniecznie zajrzyj po te adresy:

Jak uszyć czapkę dla dziecka z dresówki krok po kroku?

Przygotowany uprzednio szablon w kształcie czapeczki umieszczamy na złożonym na pół, odwróconym na lewą stronę kawałku materiału i przypinamy go szpilkami. Następnie wycinamy dresówkę według szablonu, dodając z każdej strony około 1 cm. Tą samą czynność powtarzamy z drugim kawałkiem materiału, przeznaczonym na wewnętrzną warstwę czapeczki. Każdy z czterech kawałków składamy na pół wzdłuż pionowej osi i spinamy u góry szpilkami. Zszywamy je ściegiem overlokowym lub prostym. Powstałe w ten sposób dwie części czapki ponownie zszywamy ściegiem elastycznym lub gęstym zygzakiem. Dokładnie to samo robimy z drugim kawałkiem materiału. Kolejnym krokiem jest nasunięcie jednej warstwy czapki na drugą w taki sposób, by materiały były zwrócone prawymi stronami do siebie. Upewniamy się, czy krawędzie pozostają w równej linii i przypinamy obie warstwy szpilkami, a potem całość zszywamy po obwodzie. Podczas szycia pozostawiamy na brzegu czapki niewielki otwór, przez który później przekładamy materiał na właściwą stronę. Potem zaszywamy go ręcznie i gotowe!

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*