Jak uszyć czapkę dla dziewczynki?

czapka dla dziewczynki

W dobie, gdy na rynku dostępnych jest wiele produktów, my chcemy czegoś oryginalnego. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się ręcznie robione akcesoria. Kto z nas nie chce, żeby nasze dziecko nosiło piękne nakrycie głowy, które wykonaliśmy sami? Kto się nie cieszy, mogąc własnoręcznie przygotować coś pięknego, ozdobić to i dostosować do naszych potrzeb i naszego gustu? W dodatku przygotowując coś własnoręcznie, wkładamy w to spory ładunek emocjonalny – miłość i radość z tworzenia. Takie rzeczy nie tylko cieszą oko, ale również są swojego rodzaju cząstką nas, która zawsze może towarzyszyć dziecku. Jeżeli jeszcze nie mieliśmy szansy rozpocząć swojej przygody a hand-made, może pojawić się pytanie: jak zacząć? Odpowiedź jest prosta – zwyczajnie spróbować i cieszyć się z efektów.

Jak szybko uszyć czapkę dla dziewczynki?

Chociaż wielu osobom może wydawać się, że szycie nie jest prostym zadaniem, jest wręcz przeciwnie. Jeżeli tylko spróbujemy i zobaczymy pierwsze efekty naszej pracy, z pewnością spróbujemy znów. Dobrze jest zacząć od czegoś prostego, co przygotujemy dla kogoś bliskiego – na przykład dla dziecka. Możemy zdecydować się na przygotowanie czapki dla dziewczynki, która nie tylko ogrzeje małą główkę w chłodne dni, ale również będzie się pięknie prezentować. Zastanawiamy się jak przygotować czapkę dla dziewczynki? Nic prostszego, wystarczy chwycić materiał i skorzystać z opisanego pomysłu. Najpopularniejszym wzorem, który dosyć łatwo przygotować, jest czapka smerfetka. Wykrój na czapkę powinien mieć kształt dwóch, lekko wydłużonych, półkoli. Jeżeli chcemy, żeby czapka była dłuższa, możemy zdecydować się na kształt bliższy jajku, jednak pamiętajmy – dół musi być prosty. Potrzebujemy dwa takie kawałki, które najpierw połączymy szpilkami, a następnie zszyjemy. Można to zrobić na maszynie, można również ręcznie, ważne jednak, aby szwy były solidne. Gdy już połączymy oba elementy, należy przewrócić czapkę na drugą stronę, tak aby szwy były niewidoczne. Teraz nasza baza jest już gotowa.

Czapka dla dziewczyny – podstawy i wariacje

szycie czapki dla dziewczynki
szycie czapki dla dziewczynki

Baza na czapkę jest już gotowa? Teraz zastanówmy się, co dalej. Możemy zdecydować się na wersję klasyczną (wtedy pozostanie nam już tylko podgięcie dołu), lub poeksperymentować z formą. Decydując się na drugą wersję, możemy zdecydować się na czapkę dwustronną. Wtedy dobieramy inny kolor materiału i potarzamy opisane wcześniej czynności. Mamy już bazę na dwie czapki, lub jedną czapkę dwustronną. Jak jednak połączyć oba elementy? Czapki należy odwrócić na stronę, w której nie widzimy szwów i przyłożyć do siebie spód. Teraz wystarczy zszyć razem oba elementy (można zdecydować się na widoczny szew i naszycie w tym miejscu ozdobnej tasiemki), lub nieco bardziej skomplikowany – zszywać po okręgu z wewnętrznej strony, tak aby szew nie był widoczny. Można również zdecydować się na szew maszynowy, jeżeli dysponujemy funkcją szwu ukrytego. Gdy połączymy już oba elementy, pozostaje nam złożyć czapkę (jedną część “włożyć” w drugą). Możemy zszyć razem górę, aby czapka się nie odkształcała. Wtedy pozostaje już tylko kwestia zdobień – czapka może pozostać gładka, możemy również naszyć różnego rodzaju aplikacje. W przypadku czapki dwustronnej raczej nie sprawdzi się pompon, można jednak zdecydować się na niewielkie “naprasowanki”, jednak najlepiej w takich miejscach, aby nie przeszkadzały podczas noszenia czapki na drugą stronę.

Z jakiego materiału uszyć czapkę dla dziewczynki?

Gdy już okazało się, że uszycie czapki dla dziewczynki nie jest niczym trudnym, pozostaje skupić się wyborze odpowiedniego materiału. O ile kolor będzie zależał tylko i wyłącznie od naszych preferencji, to materiał już niekoniecznie. W przypadku czapek dla dziewczynek dobrze jest zdecydować się materiały ciepłe, ale jednocześnie oddychające – tutaj najlepiej sprawdzą się materiały naturalne. Wełna nie zawsze będzie najlepszym rozwiązaniem – może gryźć. Możemy zdecydować się na grubszą bawełnę, lub materiały “puchate”, które jednak przepuszczają powietrze – wtedy głowa nie będzie się pociła. Reszta zależy już tylko i wyłącznie od naszej wyobraźni.

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*