Jak uszyć czapkę z dzianiny?

szycie czapki z dzianiny

Masz maszynę do szycia, ale nie wiesz od czego zacząć przygodę z szyciem? Warto zacząć od prostego projektu. Idealnie do tego sprawdzi się czapka z dzianiny.

Co jest potrzebne do uszycia czapki z dzianiny?

czapka z dzianiny szycie
czapka z dzianiny szycie
  • materiał z dzianiny,
  • miara krawiecka,
  • dobre nożyczki,
  • nici i igły do szycia,
  • pisak do narysowania wykroju lub gotowy wykrój,
  • opcjonalnie maszyna do szycia.

W celu rozpoczęcia pracy nad czapką zmierz obwód głowy. Obwód należy zmierzyć w najszerszym miejscu głowy. W następnym kroku odejmij od obwodu 2 cm. Zapobiegnie to spadaniu czapki. Odmierz wartość na tkaninie. Następnie należy wybrać wysokość czapki w zależności, dla kogo szyjemy czapkę i jak bardzo ma zwisać. Odmierz wysokość na materiale. Tkaninę złóż na pół wzdłuż odmierzonej wysokości, a później dwukrotnie wzdłuż krótszego boku. Kiedy materiał jest złożony obetnij rogi od strony krawędzi, które nie są połączone. Tak przygotowaną tkaninę rozłóż, złącz krótsze krawędzie i przeszyj. Ułóż dzianinę tak, by tworzyła koronę. Teraz zabierz się za szycie. Jeśli posiadasz maszynę do szycia, możesz z niej skorzystać. Jeśli nie, bez problemu poradzisz sobie z igłą i nitką. Zszyj trójkąty korony, w ten sposób otrzymasz górę czapki. Odwróć ją na drugą stronę i noś z dumą. Twój pierwszy projekt krawiecki jest gotowy!

Prosta czapka z dzianiny do uszycia na maszynie do szycia

Tak jak przy pierwszej czapce należy rozpocząć od zmierzenia obwodu głowy w najszerszym miejscu. Przygotuj wykrój. Podwójna długość wykroju powinna być równa obwodowi głowy. Określ wysokość. Następnie wykrój czapkę z materiału nie zapominając o zapasie na szew. Jeśli szyjesz na owerloku, zapas powinien wynosić 1 cm, natomiast jeśli korzystasz z maszyny wieloczynnościowej to 1,5 cm. Obrysuj czapkę wraz z zapasem na materiale i wytnij. Przed rozpoczęciem szycia zepnij złożone elementy nakrycia głowy prawą stronę do prawej. Zszyj górną część ściegiem o szerokości między 5 mm a 7 mm. Kolejnym krokiem jest łączenie wewnętrznej strony. Zostaw mały otwór, żeby wywrócić czapkę na drugą stronę. Na zewnętrzną stronę nałóż wewnętrzną, zepnij szpilkami tak, żeby krawędzie znajdowały się w jednej linii. Zszyj po obwodzie. Czapka gotowa!

Zalety samodzielnego szycia czapek z dzianiny

Zakup czapki w popularnym sklepie może jest prostszym rozwiązaniem, ale szyjąc samodzielnie zapewniasz sobie oryginalny wygląd. Nikt nie będzie miał takiego nakrycia głowy jak Ty! Dodatkowo możesz rozwijać swój talent i następnie spróbować stworzyć bardziej złożone projekty. Własnoręcznie zrobiona czapka będzie też unikalnym prezentem na Święta Bożego Narodzenia lub urodziny. Niezależnie, czy uszyjesz czapkę ręcznie, czy na maszynie, na pewno sprawisz radość swoim bliskim.

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*