Jak uszyć opaskę pin up dla dzieci

opaska pin up

Opaska pin up to uniwersalny i bardzo ładny dodatek dla małych i większych dziewczynek. Spełniają one zarówno funkcje praktyczne, jak i ozdobne. Opaski można dopasowywać do wielu stylizacji, zarówno tych codziennych jak i wyjściowych. Taką opaskę pin up każda mama może uszyć sama w domu.

Co będzie potrzebne do uszycia opaski pin up?

Opaska pin up to dzianinowa opaska z supełkiem, który może być integralną częścią opaski albo będzie dowiązywany. Najlepiej jeśli tego typu opaski są rozciągliwe, bo wtedy dziecko może je nosić przez dłuższy czas, nawet jeśli obwód głowy nieco się zwiększy. Idealną dzianiną na opaski będzie single jersey. Taką dzianinę można bez problemu nabyć w stacjonarnych sklepach z tkaninami oraz w sklepach internetowych. Dostępne są zarówno dzianiny jednobarwne jak i wzorzyste na przykład w groszki, kratkę, serduszka czy w kwiatki. Opaskę pin up można też uszyć z cienkiej dresówki. Na taką opaskę można przeznaczyć na przykład szarą dresówkę na część główną a supeł można zrobić w innym kolorze. Ponadto do uszycia opaski będzie nam potrzebna maszyna, igły, nici, nożyczki oraz pisak, papier i linijka do stworzenia wykroju. Opaskę pin up można bez problemu uszyć na zwyklej, prostej maszynie do szycia. Maszyna typu overlock nie będzie tu niezbędna. Nie potrzeba też zaawansowanych umiejętności szycia na maszynie, bo zadanie będzie proste i nie zajmie wiele czasu.

szycie opaski pin up
szycie opaski pin up

Jak rozpocząć szycie opaski pin up?

Na wstępie trzeba podjąć decyzję czy szyjemy prostszą opaskę jednoczęściową czy trudniejszą z dowiązywanym supłem. Ta pierwsza ma tę zaletę, że będzie pasowała na różne obwody głowy, wystarczy mocniej lub luźniej zawiązać supeł. My jednak skupimy się na opisie szycia trudniejszej opaski z dowiązywanym supłem, która jest częściej stosowana. Będziemy musieli stworzyć dwie części wykroju: opaskę główną i dowiązywany supeł. W tym celu trzeba zmierzyć obwód główki dziecka. Takie opaski pin up można szyć już na dzieci, które mają 3 miesiące. Przykładowo aby uszyć opaskę na dwuletnie dziecko trzeba będzie narysować na papierze, wyciąć a potem odrysować na dzianinie prostokąt o wymiarach 42 cm na 14 cm. Jeśli zaś chodzi o kokardę to jej wymiary są stałe i wynoszą 11 cm x 28 cm.

Jakie czynności po kolei należy wykonać szyjąc opaskę pin up?

Gdy mamy już wycięte te dwa prostokąty z dzianiny w jednym z nich trzeba wprowadzić zmiany. Chodzi o prostokąt służący do zawiązywania supła. Składamy go wzdłuż dłuższego boku i robimy mu zaokrąglone dwa węższe brzegi, bo taka kokarda będzie ładniejsza. Teraz złożony prostokąt, prawą stroną do środka przeszywamy dookoła dość gęstym ściegiem prostym i zostawiamy otwór długości około 3 cm do wywrócenia kokardy na odpowiednią stronę. Po jej wywróceniu otwór ten zaszywamy po wierzchu maszyną albo ręcznie jeśli chcemy uzyskać dyskretny efekt. Teraz zajmujemy się częścią główną opaski. Składamy prawą stroną do środka prostokąt wzdłuż dłuższego boku i zszywamy go gęstym ściegiem prostym 5 cm od krawędzi. Taki tunel musimy potem odwrócić ale tylko do połowy. Teraz będzie dość trudna czynność, bo powstały walec trzeba przeszyć dookoła i zostawić otwór 3 cm. Wszystko wywracamy i zaszywamy otwór. Na koniec pozostaje nam tylko uprasować te dwa elementy i dowiązać supeł.

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*