Jak uszyć turban dla dziecka?

turban-dla-dziecka

W ostatnim czasie bardzo popularne stały się turbany. Jest to prawdziwy hit w modzie dla dzieci, a także dla dorosłych. W sklepach dostępne jest bardzo dużo najróżniejszych modeli turbanów, w różnych kolorach i wzorach. Jednak tak naprawdę można samodzielnie uszyć taki turban w bardzo łatwy sposób. Efekt z pewnością będzie fenomenalny.

Czego potrzeba, żeby wykonać turban?

Aby samodzielnie wykonać turban dla dziecka, należy przygotować przede wszystkim około 30 – 40 cm dresówki lub single jersey, a także igłę do ręcznego szycia o odpowiedniej grubości oraz mocne nici w kolorze pasującym do materiału. Uszycie zachwycającego turbanu nie jest w cale takie trudne.

Warto pamiętać, że do przygotowania turbany trzeba wykorzystać tylko sztywniejszą dzianinę. Sterczące falbany, z pewnością nie będą możliwe do uzyskania z miękkich materiałów typu wiskoza.

Wykonanie turbanu – o czym pamiętać?

W pierwszej kolejności należy ustalić jakie powinny być wymiary turbany. Powinny być one dostosowane indywidualnie do głowy dziecka. Podstawą jest obwód głowy dziecka i kilka centymetrów na falbankę i ozdoby. Z kolei wysokość turbany jest zależna od tego jak bardzo pomarszczony efekt chcemy osiągnąć.

W uproszczeniu na wysokość turban powinien być zgodny z wysokością głowy dziecka powiększoną o około 2 cm plus dodatkowo około 5 centymetrów na falbany, jeśli marszczenie ma być nieznaczne, a około 10 do 15 cm jeśli marszczenie ma być bardziej widoczne.

Przygotowanie szablony powinno być indywidualne.

szyjemy turban dla dziecka
szyjemy turban dla dziecka

Turban krok po kroku

W pierwszej kolejności na materiale, należy narysować prostokąt o wymiarach takich jakie ma mieć docelowy turban. Jeden z rogów szablony należy zaokrąglić. Powstały kształt trzeba wyciąć, pamiętając o tym, że ma być na złożeniu.

Na wyciętym szablonie, w odległości około 5 cm od zaokrąglonego brzegu, należy zaznaczyć kredą pomocniczą linię.

Następnie należy nawlec nitkę na igłę do ręcznego szycia i zacząć delikatnie marszczyć materiał, a przez każde marszczenie przeciągnąć igłą z nitką. Igłę należy wbijać dokładnie w miejsce narysowanej linii pomocniczej. Turban trzeba pomarszczyć na całej długości, wzdłuż linii pomocniczej. Na końcu należy zawiązać supełek, tak aby całość prezentowała się interesująco i estetycznie.

Żeby mieć pewność, że nic się nie rozerwie, warto całość przeszyć jeszcze raz. Po zakończonym szyciu, falbany należy rozłożyć na boki i ułożyć tak, aby prezentowały się wystarczająco ładnie.

Warto zaznaczyć, że samodzielnie uszyty turban dla dzieci to najprostsze i najbardziej efektowne nakrycie głowy dla dzieci. Z pewnością warto zdecydować się na jego wykonanie. W razie potrzeby, na turban można także naszyć różna naszywki lub udekorować go w inny sposób. Możliwości jest naprawdę wiele. Można także wykorzystać materiały jednokolorowe lub specjalne wzorzyste. Efekt nie odbiega od tego jak prezentują się turbany sprzedawane w sklepach z odzieżą i dodatkami dla najmłodszych. Oczywiście z powodzeniem można także wykonać turbany dla dorosłych.

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*