Jak zrobić zabawkę z recyklingu

zabawki recykling

Każdy rodzic dobrze wie, że dzieci są największymi pomysłodawcami świata. Potrafią bawić się wszystkim – patyczkami, zakrętkami, wodą, gałgankami, czyli wszystkim, co mają w zasięgu ręki.

Zabawki, które można kupić w sklepie są bardzo często doskonale dostosowane do potrzeb rozwojowych dziecka, lecz równie dobrze można je zastąpić tymi, które są wykonywane samodzielnie przez rodziców i dzieci z przedmiotów, które zazwyczaj są wyrzucane do śmieci.

Wartość dodana takich domowej roboty zabawek jest nieprzeceniona – z jednej strony wpisują się w modny nurt zero waste, stanowią również znakomity element edukacji ekologicznej dla dziecka oraz ćwiczą, a właściwie uwalniają i rozwijają kreatywność dziecka. Warto je robić razem z dzieckiem, lub kiedy dziecko jest małe – w jego obecności.

Z czego można zrobić zabawki?

Zabawki można zrobić prawie ze wszystkiego. Należy zwrócić przede wszystkim uwagę na bezpieczeństwo dziecka – nie mogą więc być to przedmioty szklane, ostre, zawierające toksyczne chemikalia i oczywiście muszą być dostosowane do wieku dziecka. Kolorowe zakrętki po napojach wspaniale wykorzysta 5 letnie dziecko, lecz mogą być bardzo niebezpieczne dla niemowlęcia.

Materiały do wykorzystania do zabawek recyklingowych:

  • plastikowe butelki i zakrętki po napojach,
  • pudełka i kartony,
  • sznurki, gumki  i tasiemki,
  • guziki,
  • skrawki materiałów,
  • papier pakowy,
  • pudełka po kosmetykach,
  • kartonowe rurki po papierze toaletowym, ręcznikach kuchennych, folii spożywczej itd.

Dodatkowo potrzebne będą: klej, taśma klejąca, nożyczki, farby, kredki, drewniane koraliki i wiele innych pomocy.

Jakie zabawki można zrobić z recyklingowanych przedmiotów?

Wykonując zabawki z recyklingu należy pamiętać, że muszą być one dostosowane do potrzeb rozwojowych dziecka zgodnie z jego wiekiem, przy zachowaniu bezpieczeństwa.

Zabawki dla dzieci od 1 do 3 roku życia

Małe dzieci wszystko wkładają do buzi, nie mogą więc być to przedmioty małe i ostre. Jednocześnie lubią wszystko, co jest kolorowe i wydaje odgłosy. Propozycje zabawek dla małych dzieci:

Butelka z guzikami lub kulkami

Najprostsza zabawka, która zachwyci roczne dziecko to plastikowa butelka po wodzie mineralnej wypełniona w 1/4 lub w 1/3 kolorowymi kulkami lub guzikami. Należy ją dokładnie zamknąć, by dziecko jej nie otworzyło i nie wysypało zawartości.Maluch będzie tą zabawką stukać, potrząsać, turlać całymi godzinami.

Kolorowe guziki na tasiemce

To kolejna bardzo prosta do wykonania zabawka, która jest dostosowana dla małego dziecka. Kilka dużych, kolorowych guzików należy nanizać na solidną tasiemkę i zawiązać końce na solidne supły. Dziecko będzie przesuwać kolorowe guziki, które dodatkowo mogą stukać i brzęczeć  w wybranym przez siebie kierunku. Nie jest wskazana dla bardzo małych dzieci.

Tasiemka i kartonik

Na twardym kartoniku, po bokach należy wyciąć różnej wielkości dziurki. Potrzebne będą również tasiemki z zabezpieczonymi końcówkami lub sznurówki. Każde dziecko w okolicach 3 roku życia będzie chętnie przeciągało sznurówki lub tasiemki przez dziurki w kartonie, ćwicząc przy okazji  zdolności manualne oraz sprawność rączek.

Zabawki z materiału i włóczki

Te zabawki mogą wykonać uzdolnione dziewiarsko mamy lub babcie, którym nie jest obca sztuka szycia lub dziergania. Z resztek materiałów można uszyć przytulanki, poduszeczki w kształcie serca lub chmurki, a wydziergane za szydełku przytulanki wymagają wypchania odpowiednim materiałem wewnątrz.

Zabawki dla dzieci powyżej 3 roku życia

Dla dzieci w tym wieku kreatywność nie ma granic.Jednocześnie uwielbiają obserwować otoczenie i naśladować je. Dziecko przy niewielkiej pomocy opiekuna może stworzyć zabawki naśladujące przedmioty codziennego użytku.

zabawki z recyklingu
zabawki z recyklingu

Mała kuchnia

Potrzebny będzie duży karton, na którym dziecko może samo narysować lub odrysować kółka imitujące palniki. Okrągłe pudełka po kremach służyć będą za garnki, a zakrętki od słoików za talerze lub patelnie.

Mały domek dla lalek

Potrzebny będzie duży karton, farby, nożyczki, resztki materiałów i wszelkie małe pudełka.

Z kartonu można stworzyć dom, wycinając w nim otwory na okna, ściany pomalować na dowolny, wybrany rzez dziecko kolor, a meble zrobić z mniejszych pudełek. Wszelkie resztki materiałów mogą służyć za zasłonki, dywaniki, kołderki.

Zabawki dla młodszych dzieci szkolnych

Dla małych dzieci, wchodzących w wiek szkolny można zrobić świetne zabawki edukacyjne. Tablica z kartonu może służyć za tablicę szkolną, a zakrętki z napisanymi literami lub cyframi mogą służyć za pierwsze pomoce do nauki czytania lub liczenia. Dziecko może samodzielnie układać słowa lub liczby, przesuwając zakrętki w odpowiednie miejsca.

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*