Jak zrobić zabawki na szydełku

szydełkowe zabawki

Rękodzieło od kilku już lat triumfalnie powraca do łask. Ręczne robótki nie kojarzą nam się już tylko z zajęciem naszych babć. Coraz więcej osób bierze do ręki druty i szydełka i dzierga z nich prawdziwe dzieła sztuki. W tym także maskotki, które potocznie nazywamy amigurumi. Ta japońska nazwa to zlepek dwóch słów: ami, czyli coś stworzonego przy pomocy szydełka oraz nuigurumi – wypchana zabawka.

Zabawki na szydełku dla małych i dużych

Typowe zabawki amigurumi posiadają cechy charakterystyczne dla japońskich bajek i pojawiających się w nich postaci: nieproporcjonalnie duże głowy osadzone na niewielkich tułowiach oraz wyraziste oczy. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby dziergane na szydełku zabawki wyglądały zupełnie inaczej. Wszystko zależy od wyobraźni i umiejętności osoby je tworzącej. A stworzyć można niemal wszystko. Ogromne pluszowe misie i maleńkie elementy do domku dla lalek. Jednak szydełkowe zabawki to nie tylko maskotki. Wiele osób wykonuje też miniaturowe breloczki, które z powodzeniem można wręczyć w prezencie także i dorosłym.

robimy zabawki szydełkiem
robimy zabawki szydełkiem

Jak zrobić zabawki na szydełku – potrzebne materiały

Przed rozpoczęciem pracy nad pierwszą zabawką dzierganą na szydełku, należy zaopatrzyć się w kilka podstawowych narzędzi i materiałów. Potrzebne więc będą:

  • miękka włóczka, najlepiej bawełniana
  • szydełko w odpowiednim rozmiarze
  • ostre nożyczki, znaczniki i gruba igła do robótek
  • miękkie wypełnienie do maskotki, np. kulka silikonowa
  • ewentualnie dodatki np. plastikowe oczka lub kordonek
  • schemat zabawki

Podstawą jest tu miękka włóczka. Najlepiej taka, która w swoim składzie ma znaczny dodatek naturalnych włókien bawełnianych. Będzie ona nie tylko miękka, ale i bezpieczna dla skóry. To szczególnie ważne, gdy maskotkę chcemy wręczyć małemu dziecku.

Zabawki na szydełku – włóczka to podstawa!

W stacjonarnych i internetowych pasmanteriach znajdziemy ogromny wybór włóczek, które sprawdzą się przy dzierganiu amigurumi. Dostępne są one w wielu kolorach i grubościach. Różnią się także siłą skrętu poszczególnych nitek. Początkujące osoby powinny korzystać z włóczek mocno skręconych, które nie będą rozwarstwiać się podczas dziergania.

Na etykiecie każdej włóczki znajdziemy też informacje o pasujących do niej rozmiarach drutów i szydełek. Jednak przed zakupem odpowiedniego szydełka warto też sprawdzić zalecenia zawarte we wzorze. Bardzo często twórcy schematów zalecają wybór szydełka o jeden rozmiar mniejszego niż to, które zaleca producent włóczki.

Gdzie szukać inspiracji i wzorów na szydełkowe zabawki?

Internet pełen jest porad dla początkujących i bardziej zaawansowanych rękodzielników. Znajdziemy tam też szydełkowe wzory na najróżniejsze zabawki. Część z nich jest płatna, jednak osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z dzierganiem bez problemu znajdą też proste wzory, które ich twórcy udostępniają bez żadnych opłat. Dzięki pracy z nimi nabierze się umiejętności i doświadczenia przed przystąpieniem do bardziej skomplikowanych projektów. Wystarczy wybrać schemat, który dostosowany jest do poziomu umiejętności.

Jak zrobić zabawki na szydełku – podstawowe ściegi

Dzierganie na szydełku, choć może wydawać się zajęciem dość skomplikowanym, w rzeczywistości jest na tyle proste, że zabawki wykonywać mogą nawet najmłodsi. I choć ściegów szydełkowych jest naprawdę multum, do stworzenia prostej maskotki wystarczy znajomość zaledwie jednego z nich. Najprostsze schematy, które prowadzą krok po kroku w procesie tworzenia zazwyczaj składają się jedynie z prostych półsłupków.

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*