Jaki rozmiar czapki dla niemowlaka?

rozmiar czapki dla niemowlaka

Czapeczka stanowi jedną z ważniejszych części garderoby niemowlaka. Jest niezbędna nie tylko w momencie, kiedy maluszek przychodzi na świat celem zabezpieczenia delikatnej skóry na główce przed zimnem, ale także podczas późniejszych spacerów. Dobranie rozmiaru czapeczki dla niemowlęcia to czasami trudne zadanie, dlatego w poniższym artykule podpowiemy, jak zrobić to w prawidłowy sposób.

Rozmiar czapki dla niemowlęcia – jaki będzie najlepszy?

Wiele osób, które zostały niedawno rodzicami, zadaje sobie ważne pytanie odnośnie właściwego rozmiaru czapeczki dla niemowlęcia. Sprawa może się wydawać prosta, ale dzieci są różne – może się łatwo okazać, iż wybrana czapeczka będzie zbyt mała. Jak więc prawidłowo ją wybrać?

Po pierwsze, powinniśmy zdawać sobie sprawę, iż czapeczki dla niemowląt oznacza się łatwym sposobem – rozmiar = obwód główki. Zwykle narodzone dopiero co dziecko, ma główkę o obwodzie około 38 cm. Sprawdzi się tutaj rozmiar czapeczki 36/38. Później, kiedy dziecko rośnie, możemy samodzielnie zmierzyć mu obwód główki z użyciem taśmy krawieckiej. Pamiętajmy, żeby robić to delikatnie.

Mała Fabryczka - Polskie produkty Handmade
Mała Fabryczka – Polskie produkty Handmade

Jak dokonać pomiaru główki niemowlęcia?

Obwód główki niemowlęcia powinien być zawsze mierzony w najszerszym miejscu na czole (nad łukiem brwiowym i wraz z uszami dziecka). Dzięki temu otrzymamy wynik w centymetrach, który będzie równocześnie rozmiarem idealnej czapeczki dla niemowlęcia. To najlepszy sposób na dokładny pomiar głowy, dzięki któremu dowiemy się, który rozmiar czapeczki będzie idealny dla naszego dziecka. Na metkach, producenci podają liczny, które stanowią rozmiar czapeczki dla dzieci.

Idealna czapeczka dla niemowlęcia – jaka powinna być?

Czapki dla niemowląt powinny zakrywać uszy i główkę dziecka, zatem najlepszą opcją będą te wiązane pod brodą dziecka. Istotne będzie to, ażeby materiał, z którego powstała czapeczka, był naturalny, chociażby bawełniany. Czapeczka dla niemowlęcia powinna być luźna, lekka i cienka. Warto zwracać uwagę na szwy – nieuciskające i delikatne, jak i nie pozostawiające na niej bardzo bolesnych śladów. Idealnie dobrana czapeczka powinna być przystosowana do warunków atmosferycznych. Kiedy na dworze jest ciepło, wystarczy założyć dziecku czapeczkę uszytą z bawełny. Na przełomie jesieni i zimy, doskonałym wyborem będzie czapeczka polarowa, akrylowa albo bawełniano-akrylowa, która zakrywa uszy dziecka. W wypadku czapeczki wiązanej pod brodą, trzeba uważać na troczki i sznurki, bowiem mogą stać się zagrożeniem dla nieco starszych dzieci, które posiadają już umiejętność sprawnego chwytania i przeciągania rzeczy.

czapka dla niemowlaka rozmiar
czapka dla niemowlaka rozmiar

Czapeczka dla niemowlęcia – na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę?

Skoro wiemy już, jaki rozmiar czapeczki dla niemowlęcia wybrać, powinniśmy zwrócić także uwagę na materiał jej wykonania.

Idealnie dobrana czapeczka na lato powinna być przewiewna, lekka i cienka – najlepiej sprawdzi się rozciągająca się bawełna bez dodatków ( . Jesienią albo zimą, możemy natomiast zakładać dziecku okrycie na główkę wykonane z akrylu, polaru albo bawełniano-akrylowe.

Wybierając czapkę dla niemowlęcia, zwróćmy także uwagę na:

  • wiązania – idealnie sprawdza się głównie zimą, dzięki nim czapeczki nie będą się zsuwały, zaś uszy pozostaną zasłonięte,
  • szwy – winny być pozakrywane, w przeciwnym wypadku mogą uciskać skórę dziecka, co stanie się powodem odczuwania przez nie dyskomfortu,
  • ozdobne wykończenia – nie powinno ich być zbyt dużo. Miejmy na uwadze, iż niemowlę większość czasu leży. Bawełniany i słodki pompon może więc stanowić źródło sporego dyskomfortu u malca.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*