
Kupno odpowiedniej zabawki dla malucha to bardzo odpowiedzialne zadanie. Z jednej strony zabawka powinna nadążać za potrzebami rozwojowymi dziecka, z drugiej – odpowiednio je stymulować.
6 miesięczne dziecko zaczyna już powoli eksplorować nieco dalszy świat niż obręb jego łóżeczka lub wózka. Jeszcze nie raczkuje, lecz potrafi się turlać, zaczyna przekładać przedmioty z rączki do rączki oraz rozpoznawać własny wpływ na te przedmioty. Odbiera świat zmysłami – smakiem, dotykiem, słuchem. Zabawki powinny więc odpowiadać na potrzeby poznania zmysłowego półrocznego dziecka.
Bezpieczeństwo zabawek dla 6 miesięcznego dziecka jest najważniejsze
Maluch aż do 3 roku życia roku życia uwielbia poznawać przedmioty przede wszystkim….ustami. Wkłada przedmioty do buzi, nadgryza je, przesuwa po podniebieniu. Jest to częściowo związane z ćwiczeniami narządu mowy oraz z wyrzynaniem się ząbków. Wszystkie zabawki dla malucha muszą być odpowiednio duże, by nie można ich było włożyć w całości do buzi, co może być bardzo niebezpieczne. Nie mogą mieć części ruchomych, które można oderwać. Powinny być w miarę miękkie, by nie kaleczyły buzi i rączek oraz wykonane z bezpiecznych materiałów – nie mogą być pokryte odpryskującymi, toksycznymi lakierami ani perfumowane (ryzyko alergii). Zabawki muszą być łatwe w utrzymaniu higieny, czyli można je myć, a nawet wyparzać.
Przed kupnem zabawki należy się upewnić, że ma wszystkie niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa.
Gryzaczki dla malucha
Półroczne dziecko to okres wyrzynania się ząbków. To trudny czas. Ząbkowanie może być bolesne, a dziąsła opuchnięte i zaczerwienione. Znakomitą zabawka, łagodzącą jednocześnie ból towarzyszący temu procesowi są gryzaczki.
Najczęściej są wykonane ze średnio miękkiego silikony lub kauczuku. 6 miesięczne dziecko będzie zainteresowane bardziej sensorycznym gryzakiem, czyli takim, który spełnia jednocześnie funkcję grzechotki. Gryzaczków może być kilka, w różnych kolorach i kształtach. Mogą mieć zróżnicowaną fakturę – wytłaczane kropki, paski, wypukłości, by dziecko jednocześnie stymulowało zmysł dotyku.

Ruch, kolor i dźwięk w zabawie półrocznego dziecka
Wprawianie przedmiotu w ruch i wyzwalanie w nim dźwięku to jedno z większych odkryć dziecka w tym wieku. Grzechotkami bawią się już 3 miesięczne dzieci, lecz 6 miesięczne mogą mieć bardziej zaawansowane grzechotki. Dziecko w tym wieku ma większą wprawę w utrzymywaniu przedmiotów w rączkach oraz w obserwowaniu go. Zauważa, że przedmiot reaguje na jego działanie. Poruszanie zabawką nie jest bezwiedne. Jeżeli maluch zaczyna raczkować, świetnie sprawdzą się wszelkie drewniane, szczebelkowe wałki, które można przesuwać po podłodze, w których umieszczone są duże, kolorowe kule.
Funkcję takiej zabawki może spełniać również duża, przezroczysta butelka po wodzie mineralnej z umieszczonymi wewnątrz niej kolorowymi przedmiotami, np. guzikami lub koralami. Zabezpieczona odpowiednio przed przypadkowym otwarciem zachęci malucha do przesuwania się w jej kierunku oraz popychania rączkami, obserwując jednocześnie zmienność ruchu przedmiotów w jej wnętrzu.
Wszystkie zabawki, które można wprawiać w ruch, obserwować ich wnętrze z zawartością kolorowych, poruszających się kul doskonale będą ćwiczyć zmysł ruchu i wzroku.
Jaka piłka dla półrocznego dziecka?
Półroczne dziecko ma już nieźle wyćwiczony chwyt rączki. Dobrą zabawką będzie piłka, na tyle duża, by zachęcała do trzymania oburącz, lecz niezbyt duża, by nie zniechęcać do chwytania. Dzieci uwielbiają zabawę na podłodze popychając piłkę, pełzając za nią, przesuwając lub usiłując chwycić. Jeżeli piłka jest wykończona nierówną fakturą, wytłoczeniami, to maluch będzie dodatkowo ćwiczył zmysł dotyku.
Piłka może być wykonana z przezroczystego silikonu, z widocznymi w jej wnętrzu kulkami.
Leave a Reply