Jakie zabawki dla niemowlaka?

zabawki dla niemowlaka

Każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko było zdrowe i szczęśliwe. Jak tego dokonać w wieku niemowlęcym ? Przede wszystkim zadbać o odpowiedni dobór bezpiecznych dla maluchów zabawek.Pierwsze zabawki dla maleństwa mają za zadanie poprawić umiejętność koncentracji, wspomóc w nauce kolorów, kształtów oraz logicznego myślenia.

Zabawki z kontrastem kolorów

Tuż po urodzeniu noworodek głównie śpi, je a w wolnej chwili obserwuje. Jego wzrok dopiero zaczyna się rozwijać. Taki maluszek na początku dostrzega głównie barwy kontrastujące, dlatego na ten okres idealne będą dla niego zabawki czarno-białe. Ten kontrast pobudzi wzrok i pozytywnie wpłynie na rozwój mózgu dziecka. Przykładem takich zabawek będzie książeczka, przywieszka czarno – biała, Po trzecim miesiącu życia można dodać kolejne kontrastujące kolory np.: czerwony, niebieski. Zbyt duża ilość kolorów rozprasza dziecko i nie jest wskazana. Stopniowo należy zwiększać ilość kolorów w otoczeniu dziecka. Pastelowe kolory na początku dziecko nie dostrzega.

niemowlak zabawki
niemowlak zabawki

Ruchoma karuzela, przywieszki na wózek

Już w drugim miesiącu życia dziecko umie śledzić wzrokiem poruszające się przedmioty oraz wyłapuje różne dźwięki z otoczenia, znakomitą zabawką dla niemowlaka jest wtedy ruchoma karuzela, która nie tylko uspokaja i usypia malucha, ale także pobudza jego zmysły do obserwacji, a potem do sięgania. Kolejnymi zabawkami są przywieszki do wózka, pałąki na kołyskę, a nawet zwykłe kolorowe baloniki. Te ruszające się w kolorowe zabawki pobudzają dziecko do koncentrowania wzroku na nich, a także pobudzają zmysły słuchu, jeśli wśród nich są także grzechotki.

Grzechotki, gryzaki

W końcu przychodzi czas, aby dać dziecku zabawki do rączek (3 miesiąc życia). Różnokolorowe grzechotki, którymi maluch będzie mógł samodzielnie grzechotać i obserwować reakcje zabawki (dźwięki grzechotania), to znakomita rozwijająca zabawa, która szybko się nie znudzi. Taka zabawka będzie pełnić także funkcję gryzaka, dlatego musi być zawsze sterylna. Oprócz poruszania zabawką , dziecko będzie chciało także zbadać ją buzią. Takie przedmioty szybko zamienią się także w gryzaki. Zabawki te nie mogą mieć małych, mogących się oderwać części lub futerka. Nieatestowane zabawki mogą stanowić duże zagrożenie dla niemowlaka, gdyż dziecko może się nimi zadławić. Ważne jest także, aby zabawki były wykonane z bezpiecznego materiału, bez niebezpiecznych chemicznych dodatków. Najlepiej zakupić dla niemowlaków zabawki sprawdzonych znanych firm, co daje gwarancję ich jakości (np.: Canpol Babies, Fischer-Price, BabyOno …)

Mata edukacyjna

Po czwartym miesiącu dziecko znakomicie odnajduje się na macie edukacyjnej, która pobudza jego spostrzegawczość, myślenie i rozwija motorykę. Maty edukacyjne są wygodne dla dziecka i można je położyć w różnych miejscach w domu. Zapewniają one także znakomitą zabawę poprzez dotykanie różnych kolorowych, szeleszczących, grzechoczących, piszczących elementów oraz poznawanie nowych kształtów i odgłosów.

Zabawki do kąpieli

Około półroczne dziecko bardzo chętnie pluska się w wodzie, żeby uatrakcyjnić kąpiel, najlepiej włączyć do codziennej kąpieli różne zabawki. Najlepiej gdy zabawki te nie mają dziurek, ze względu na rozwój pleśni lub zakupić innego typu zabawki, np.: pływające łódki. Dobrze, gdy pierwsze zabawki kąpielowe są proste, bez silniczków i innych atrakcji.

Książeczki

Powyżej szóstego miesiąca życia dziecko może skupić się na oglądaniu książeczki już około pół minuty. To dobry moment, aby do codziennego czytania bajek, dołączyć jeszcze wspólne oglądanie książeczek. Pierwsze książeczki mogą być także gryzakami czyli powinny być wykonane z grubego miękkiego plastiku, nawet z efektami dźwiękowymi. Dziecko także chętnie poogląda małe książeczki z grubymi tekturowymi kartkami.

Piłeczki, przytulanki

W siódmym i ósmym miesiącu życia maluch z dużym zaangażowaniem będzie interesował się kolorową, lekką gumową lub materiałową piłeczką, będzie chciał ją schwytać, może nawet podjąć próbę pełzania za nią i rozpocznie raczkowanie. Dziecko odczuwa także dużą potrzebę tulenia się do miękkich i przyjemnych w dotyku przedmiotów. Najlepiej wtedy zakupić lalkę z materiału lub misia albo jakieś zwierzątko. Ważne, żeby nie miało ono sierści i guzików, którymi może się dziecko zadławić. Takie przytulanki musza być przede wszystkim bezpieczne i miękkie w dotyku oraz wykonane z atestowanych materiałów.

Klocki

W dziewiątym miesiącu można już zakupić dziecku klocki, z których powstanie pierwsza wieża, zamek i inne budowle. To zabawki rozwijające wyobraźnię i kształcące motorykę, rozróżnianie figur oraz kolory. Najlepsze klocki są najprostsze, mogą być drewniane lub plastikowe nakładane. Najważniejsze, żeby były bezpieczne, dlatego w wyjątkowych sytuacjach można zakupić także miękkie klocki, które nie będą zagrożeniem dla brata lub siostry.

Grające zabawki interaktywne

Około 10 miesiąca życia dziecku wielką radość sprawia granie na różnych instrumentach (bębenek, flet) oraz korzystanie z różnych grających zabawek interaktywnych ( np.: stolik interaktywny). To zabawki rozwijające zmysły i motorykę.

Chodziki, jeżdżące pojazdy, pchacze

Około 11 miesiąca większość dzieci znakomicie bawi się zabawkami jeżdżącymi. Lubią one pchać duże samochody, ciągnąć za sobą pieski lub pchać kaczuszki. Zabawki te nie tylko dają im dużo radości w odkrywaniu nowych zabaw i funkcji zabawek, ale także odgrywają bardzo ważną role w nauce chodzenia. Stymulują chodzenie i służą jako podparcie. W tym czasie znakomicie sprawdzają się także chodziki, które są wielofunkcyjne.

Kredki, farby

Około  pierwszego roku życia dziecko będzie podejmowało już pierwsze próby rysowania kredkami. Najlepiej grubymi i koniecznie nietoksycznymi. Chwyt dziecka będzie jeszcze nieporadny ( na pewno jeszcze nie poradzi sobie z narysowaniem prostej linii lub koła). Dziecko także chętnie podejmie próby rysowania  nietoksycznymi farbkami, za pomocą dłoni. Malowanie farbami bardzo dobrze wpływa na rozwój układu nerwowego.

Wszystkie zabawki z okresu niemowlęctwa rozwijają wzrok, słuch, układ nerwowy, spostrzeganie, motorykę mała i dużą, wspomagają rozwój dziecka i dają dużo radości. Najważniejsze jest jednak, aby były bezpieczne, posiadały odpowiednie certyfikaty, były trwałe, bez kantów, lekkie i nietoksyczne.

Ciekawe zabawki dla niemowląt znajdziecie również na https://malafabryczka.pl/kategoria/zabawki-dla-niemowlat-handmade/220

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*